Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Jak dobrać tarczę do cięcia drewna?
Jak dobrać tarczę do cięcia drewna?

Wszelkiego rodzaju obróbka drewna przebiega znacznie sprawniej, gdy posiadamy do niej odpowiednie narzędzia. W chwili obecnej, odchodzi się od wykonywania tego rodzaju prac ręcznie, na rzecz wykorzystania zmechanizowanych narzędzi, w tym akumulatorowych.

Dobór odpowiedniej tarczy z węglikami spiekanymi do cięcia drewna pozwoli uzyskać optymalny efekt.

Jak wybrać tarczę do drewna?

Liczba zębów – czy ma znaczenie?

Liczba zębów w pile zależy od rodzaju i grubości ciętego materiału. Dla drewna twardego i małych grubości należy dobierać piły o większej ilości zębów (mała podziałka).  Dla drewna miękkiego i dużych grubości dobierać piły o mniejszej ilości zębów (duża podziałka). Choć wydawać by się mogło, że im więcej zębów, tym lepiej – wcale tak nie jest.

Tarcza do cięcia drewna posiadająca od 12 do 24 zębów będzie odpowiednim wyborem do pracy z miękkim drewnem. Pozwala na tak zwane zgrubne cięcia wstępne/rozdzielające wzdłuż jego słoi i daje możliwość odprowadzania dużych wiórów.

Twarde drewno (zazwyczaj egzotyczne) wymaga z kolei tarczy o większej ilości zębów, wynoszącej pomiędzy 40 a 80 (w zależności od średnicy tarczy, gatunku drewna i wysokości ciętego elementu).     W przypadku takiego narzędzia cięcie przebiega nieznacznie wolniej i znacznie precyzyjniej, dzięki czemu nie prowadzi do widocznych uszkodzeń struktury drewna. Uwaga: tarcze o większej ilości zębów są również odpowiednim wyborem do cięć skośnych, kątowych oraz poprzecznych, bez względu na stopień twardości drewna. Jest to ściśle związane z precyzją, jaką oferują takie tarcze.

Budowa zębów

Jak wspomnieliśmy wyżej, nie tylko ilość zębów, ale również ich geometria/kształt ostrza, a nawet typ gatunku węglika spiekanego ma znaczenie dla jakości cięcia. Jednymi z popularniejszych typów w tym przypadku są zęby naprzemienne płaskie, trapezowe, trapezowo-płaskie oraz proste. Zęby trapezowo-płaskie znajdują najpowszechniejsze zastosowanie przy obróbce płyt wiórowych, mdf, osb czy bardzo twardego drewna (egzotycznego). Zwykle posiadają też zęby z twardszego węglika spiekanego, aby dłużej przecinać płyty wiórowe, których struktura oparta jest o określonej wielkości cząstki wiórów drewna spojonych klejem syntetycznym.

Drugim, powszechnie spotykanym typem zębów są skośne, ułożone w sposób naprzemienny. Są one często stosowane w cięciach poprzecznych oraz wzdłużnych (z mniejszą ilością zębów) bez względu na stopień twardości drewna oraz warstwowych materiałach drewnopochodnych (sklejka, płyty stolarskie, etc.)

Trzecim najczęściej spotykanym typem są zęby proste, popularne przy cięciu drewna wzdłuż jego słoi na pilarkach stolikowych. To także najczęściej wykorzystywane uzębienie do rowkowania lub wręgowania drewna.

Jeżeli w obrabianym drewnie znajdują się twarde elementy (np. pozostałości gwoździ), warto upewnić się, że piła do drewna ma trapezowe kształty ostrzy zębów, jest wyposażona w wzmocniony kształt całego zęba (większa jego powierzchnia za ostrzem) oraz ma odpowiedni gatunek węglika spiekanego. To zapewnia znacznie większą ochronę przed przeciążeniami i tym samym zwiększa żywotność tarczy.

Kąt natarcia

Mianem kąta natarcia określa się po prostu kąt nachylenia zęba. Podobnie jak poprzednie parametry, również kąt natarcia ma znaczenie dla zachowania optymalnej jakości cięcia.

Jeśli mamy do czynienia z grubszym lub twardszym drewnem (bądź materiałem łączącym w sobie obie te cechy), warto zdecydować się na piłę do drewna o większym kącie natarcia. W takim przypadku kąt wynosi około 20 stopni (może być nieco większy lub mniejszy)

Jednocześnie, taki kąt natarcia nie będzie odpowiedni do prac szczególnie precyzyjnych. W takim przypadku lepiej jest zdecydować się na tarcze z mniejszym kątem natarcia, wynoszącym około 5 stopni. Do prac wymagających szczególnie dokładnego docinania materiału, cięcia ukosowego lub przecinania cienkościennych listewek najczęściej należy dobrać tarcze o zerowym lub ujemnym kącie.

Średnica tarczy

To parametr, który bezwzględnie należy wziąć pod uwagę w dwóch aspektach. Z jednej strony, należy dobrać średnicę do urządzenia, w którym ma być zamocowana tarcza. Z drugiej – trzeba wziąć pod uwagę, jaki rodzaj drewna będzie z jej pomocą docinany. Ponadto należy kierować się też zasadą, aby zęby piły nie wystawały więcej niż 10 mm ponad cięty materiał.

Jeśli poszukujesz tarczy do urządzenia o małej lub średniej mocy, wybierz średnicę 125, 165, 185 lub 235mm. Co istotne, tego typu tarcze można spotkać z różnymi ilościami zębów i są odpowiednie do pracy z większością rodzajów drewna. Do pił stołowych sprawdzą się tarcze o wymiarach 300×30, 400×30 lub większych.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomoże Wam w dobrać odpowiednią tarczę do cięcia drewna. Szczegółowe informacje na temat konkretnych tarcz znajdziecie tutaj.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl